|
Vajon adhatok kelkáposztát a nagysándor-papagájomnak, ha nem tudja megemészteni a zöldségekből származó cellulózt? Mishele Piachion szerint, aki a legújabb, a díszmadarak etetésével és tartásával foglalkozó könyv szerzője, "nem lehet kivenni az esőerdőt a madárból". A válasz tehát: A cellulóz a rostok kémiai neve, amely a legtöbb étrend fontos része, és amely a legtöbb teljes értékű élelmiszerben, például a gyümölcsökben és zöldségekben megtalálható. A madarak nem választják ki a cellulóz lebontásához szükséges enzimeket, de, sok emlőshöz hasonlóan esetükben is a vékonybél végén kis vak végű zsebek, úgynevezett caeca-ok találhatók. Ezek caeca-baktériumokat tartalmaznak, amelyek lebontják a cellulózt, és lehetővé teszik, hogy a madár megeméssze azt.
A gyümölcsök és zöldségek fontosak a papagájok egészsége szempontjából, és nyersen táplálóbbak, mivel így a vitaminok érintetlenül maradnak, bár az ásványi anyagok túlélik a főzést is. A főzés lebontja a cellulózt, és sokakat ez komolyan aggaszt, én azonban azt javaslom, hogy továbbra is folytassuk a főzést, de az olyan zöldségeket, mint a kelkáposzta, nyersen adjuk, mivel a cellulóz nem okoz semmilyen kárt, és több tápanyagot tud felvenni a madár.
És most egy másik, hasonlóan gyakori probléma! Hogyan vehetem rá az Amazon papagájomat, hogy ne rágja tovább a képkereteket? Próbáltam már figyelemelterelő taktikákat, rengeteg rágható alternatív játékot és rágcsálnivalókat, szóltam neki, időt adtam neki, és a lehető legkevesebb felhajtással és reakcióval távolítottam el - de semmi sem vált be. Ezt a kérdést egy kedves olvasónk küldte Szegedről a múlt héten. Nos, az amazonok, és minden papagáj ösztönösen rág. A rágás karbantartja a csőrét, és biztos vagyok benne, hogy nagy örömet is okoz nekik. Ha leszidjuk, akkor az megerősítheti a rágást, mivel a figyelmet jutalomként fogja felfogni. Nincs mit tenni, amiről azt akarjuk, hogy ne rágja szét a papagáj, azt nem szabad számára elérhető helyre rakni.
| |